Továbbtanulási és pályaválasztási szülői értekezlet. Az előadás az oktatási és az új szakképzési rendszerről, az új középfokú iskolatípusokról, a pályaválasztási döntést segítő információkról, lehetőségekről, a munkaerőpiaci igényekről, az elhelyezkedési esélyekről szól. A rövidített előadás 20 perces, így beépíthető a „hagyományos” szülői értekezletbe is.
Pályaválasztási fórumok nyitó előadása. Iskolák által szervezett, szülőknek és gyerekeknek szóló pályaválasztási fórumok megnyitásaként 20 perces előadás az oktatási és a szakképzési rendszerről, középfokú iskolatípusokról. A szakközépiskolák és szakgimnáziumok képviselőinek meghívásában is tudunk segíteni.
A 7. 8. osztályos diákok számára önismereti tréningfoglalkozások szervezése és tartása. Trénereink játékos foglalkozásokon keresztül segítik, hogy a gyerekek megismerjék az alapvető képességeiket, készségeiket, melyek segítik a helyes pályaválasztási döntésüket. A foglalkozások 60 percesek.
A 7., 8. osztályosok számára interaktív pályaorientációs osztályfőnöki órák tartása. Az órán a pályaválasztási döntés alapjairól beszélünk, majd interaktív játékra hívjuk Őket. A foglalkozások 45 percesek.
A 7. 8. osztályos diákok számára az érdeklődési köreiknek megfelelő üzem-, képzőhely és tanműhely látogatások szervezése „Nyitott kapuk” elnevezéssel. Az ingyenes buszos utazást biztosítjuk, de előzetes egyeztetés szükséges. Az üzemlátogatásokon várjuk a szülőket is!
Egyéni tájékoztatás, tanácsadás az érdeklődők számára előre egyeztetett időpontban a kamara székházában.
Az iskola komplex pályaorientációs napjába a fenti szolgáltatások beilleszthetőek.
- A végzős évfolyamos diákok szülei és pedagógusai számára a továbbtanulási szülői értekezleteken előadás tartása a felsőfokú és középfokú oktatási rendszerről, a lehetőségekről, a munkaerőpiaci igényekről, az elhelyezkedési esélyekről, akár meghívott, sikeres vállalkozások vezetőivel és munkatársaival együtt.
- 11., 12. évfolyamos diákok számára az érdeklődési köreiknek megfelelő üzem-, képzőhely és tanműhely látogatások szervezése. Vidéki helyszín esetén buszos utazást ingyenesen biztosítjuk.
- 11., 12. évfolyamos diákok és pedagógusaik számára pályaorientációs, továbbtanulási osztályfőnöki órák tartása.
- A diákok számára önismereti tréningfoglalkozások szervezése és tartása.
- Egyéni tájékoztatás, tanácsadás az érdeklődők számára előre egyeztetett időpontban a kamara székházában.
Az iskola komplex pályaorientációs napjába a fenti szolgáltatások beilleszthetőek.
GPS – az újratervezés programja
A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara, a Pécsi Tudományegyetemmel és a Pécsi Szakképzési Centrummal közös programot dolgozott ki, mely az újratervezés lehetőségét biztosítja a fiatalok számára.
A program célcsoportja:
A műszaki felsőoktatásba jelentkezett, de fel nem vett, az egyetemről lemorzsolódott, vagy lemorzsolódással veszélyeztetett fiatalok.
A program célja:
-
A fiatalok számára piacképes tudás, szakképzettség, versenyképes kompetenciák, megfelelő életpálya perspektívák biztosítása.
-
A gazdaság számára megfelelő szakképzett munkaerő biztosítása.
-
A külföldre vagy más régiókba való elvándorlás megelőzése, csökkentése.
A program tevékenységei:
-
egyéni és csoportos pályaorientációs tanácsadás,
-
a fiatalok az érdeklődési körüknek megfelelő középfokú szakképzésbe való bekapcsolódásának lehetősége a Pécsi Szakképzési Centrum (PSZC) valamely tagintézményében,
-
duális szakképzésbe való bekapcsolódás esetén tanulószerződéses jogviszony létesítése és szakmai gyakorlat megszerzése,
-
hiány-szakképesítés tanulása esetén nappali rendszerben Szabóky Adolf ösztöndíj (tanulmányi eredménytől, szinttől, illetve szakképzési évfolyamtól függően akár 50.000.-Ft/hó),
-
a szakmatanulással párhuzamosan a szakgimnáziumok szaktanárai a tanulókat felkészítik az újbóli érettségi vizsga letételére.
A program során:
-
A fiatalok szakképzettséget és munkatapasztalatot szerezhetnek. Az emelt, technikusi szintű szakmai végzettség az újbóli egyetemi felvételi esetén plusz pontokat jelenthet.
-
A fel nem vettek, a lemorzsolódottak be-, illetve visszakerülhetnek az Egyetemre.
-
A szakközépiskolai és a szakgimnáziumi osztálylétszámok növekedhetnek.
-
A szakképzett munkaerő létszáma nőhet.
-
A program hozzájárulhat a fiatalok elvándorlásának csökkenéséhez.
A program együttműködő partnerei:
-
Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara
-
Pécsi Tudományegyetem Oktatási Igazgatóság
-
Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar
-
Pécsi Szakképzési Centrum
-
Pécs-Baranyai Gazdaságfejlesztő és Szolgáltató Nkft.
A program finanszírozása:
A program az EFOP 3.5.1-16-2017-00003, A duális képzés fejlesztése a Pécsi Tudományegyetemen projekt keretén belül valósul meg.
További információ, tanácsadás:
Pécsi Szakképzési Centrum
Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara